Dünyanın Geoit Şeklinde Olmasının Başlıca Nedenleri

Dünyanın Şekli Nende Geoit, Dünyamızın Şeklinin Geoit Olmasının Sebebi

Dünyamızın şekli kutuplardan basık olup ekvatordan şişkin haldedir. Yumurtaya benzetilse dahi şekli farklılık gösterir. Dünyanın şekline geoit denir. Dünyamızın şeklinin geoit olmasının çeşitli sebepleri vardır.

Dünyamızın geoit şeklinde olması yerçekimi etkisi ile birlikte çevresinde oluşan gaz bulutunun atmosfer tabakasının içinde kalması. Gaz bulutu dünyamızın geoit şeklinde olmasına sebeptir. Atmosferde gaz kümesi olmasaydı dünyamız yuvarlak kara kütlesi halinde görülürdü. Dünyanın merkezinde çekirdek tarafından yaratılan çekim kuvvetidir. Kutuplara doğru yerinden altından daha çok yakın olup kendisine çekmesi sonucunda daha sık alan oluşturur. Kayaçlar veya kayalıklar arasında boşluk olmadığıdır. Çekim kuvvetinin baskısı sonucunda kutuplar daha baskın bir haldedir.

Dünyanın şekli ile ilgili uzay çalışmaları yapılırken astronot ve uydular ile birlikte tespiti gerçekleştirildi. Eskiden dünyanın şeklinin düz olduğu düşüncesi bu sayede yalanlanmıştır. Kaşifler tarafından deniz yolculuklarına çıkılıp tekrar başladıkları noktalara geri gelinmesi dünyanın yuvarlak olmasının bir ispatı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir