Dünyadaki Önemli Ticaret Yolları Hangileridir

Coğrafi keşifler yapılmadan önce dünya üzerinde sayılı ticaret yolları vardı. Aktif oldukları dönemlerde önemli eşyalar, baharatlar, ipekler, kehribar, taşlar taşınırdı. Milletlerin kültürlerinin de taşınmasında ticaret yolları önemli yere sahip olmuştur.

Kral yolu: Pers yolu olarakta adı bilinir. Pers İmparatoru I. Darius zamanında onarılan ve düzeltilen antik yoldur. Efes’ten yolcuğuna çıkarak Persepolis’e ulaşmak amaçlı kullanılan yollardandır.

İpek yolu: Çin’den başlayarak Anadolu, Akdeniz ve oradan Avrupa’ya uzanan ticaret yoludur. Tarihin önemli ticaret yollarından olmuştur. Adını uzak doğunun ipeklerinin Avrupa’ya gelmesi ile almıştır. Burjuva sınıfı ipeklere olan hayranlıkları ile devamlı uzak doğudan ipek siparişi vermişlerdir. İpek yolu aynı zamanda kültürlerin ve milletlerin kaynaşmasını da sağlamıştır.

Baharat yolu: Uzak doğudan başlayarak Batı’ya uzanan yoldur. Önemli ticaret yollarından olup uzak doğudan gelen baharatlardan dolayı adını almıştır. Avrupalılar tarafından sevilen baharatlar, uzak doğudan devamı taşınır olmuştur. Soyluların baharatlara olan ilgileri ile yeni isim almıştır. Baharat yolunda taşınan tarçın, kakule, zencefil, zerdeçal gibi baharatlardır.

Kehribar yolu: Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nden çıkartılan değerli taş olan kehribarların, Adriyatik Denizi ve Akdeniz’e ulaştırılması için kullanılan deniz yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.