Dünya Üzerinde Canlıların Yaşadığı Alanların Tümü

Dünya üzerinde organizmalar elverişli olan yerlerde yaşamlarını sürdürürken diğer yerlerde yaşamları son bulmuştur. Bu sayede dünya üzerinde belli bir denge kendisini göstermiştir. Güneş ışınları toprak, su, bitki, hayvanlar ve mikroorganizmalar için etkinlik göstermiştir. Sistemin parçası olarak canlılar yok olurken diğer canlılar elverişli olan yerlerde yaşamlarını sürdürmüştür.

Kendileri için yaşam alanları doğanın ve mevsimlerin verdiği etkiler doğrultusunda olmuştur. Çevresel faktörler canlıların yaşamı için ihtiyacı olan kaynakları karşılaması etkinlik göstermiştir. Canlı varlıklar kendi yaşamına uygun şekilde devam ettirmiştir. Bitkiler, hayvanlar, mantarlar, mikroskobik canlıların çevredeki oksijen, iklim, toprak, sıcaklık, su ve ışık sesi etken olmuştur.

Canlı türleri kendilerine göre sıcak, soğuk, toprak altında, yükseklerde yaşamlarını sürdürür olmuşlardır. Canlı varlıklar kendileri için en uygun yaşam alanları onlar için ideal olmuşlardır. Bazı bölgelerde bitki çeşitliliği yoğunluğu bunların göstergesi olmuştur. Bazı bitki türleri bazı noktalarda aşırı şekilde kendini göstermektedir. Örneğin çöllerde kaktüsler büyüme ve gelişmeye elverişli alanlardır. Her canlı için gelişim gösterdikleri nokta farklı alanları oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir