Doğal Kaynakların Ekonomiye Katkıları Nelerdir

Doğal kaynaklar yaşamımızın her alanında çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Yaşamın fonksiyonel ihtiyaçlarının karşılanması gereklidir. Toplumların refah ve gelişmişlik ihtiyaçlarının çeşitli şekillerde karşılanmış olur.

Madencilik yapılması yer altı kaynaklarından faydalanmamızı sağlayarak ülke ekonomisinde önem sağlamaktadır. İnsanlar tarih boyunca madencilikle uğraşarak elde ettiği değerli taşları kullanmışlardır. Bugün uzay alanında çalışmalarda dahi madenciliğin önemi vurgulanmaktadır.

Ormanlarımız doğal kaynaklarımızdan olup geleceğimiz için gereklidir. Bilinçli şekilde kullanarak küresel ısınmanın önüne geçilebilir. Oluşabilecek küresel ısınmaya karşı ormanlarımız sayesinde engellenmiş olunur. Küresel ısınma ormanlarımızın yok olmasının önüne geçer. Oksijen kaynağımız olup yaşamamız için gerekli olan her türlü ihtiyacı sağlamış oluruz. Sanayi alanlarında da kullanılarak ekonomimizin gelişmesi sağlanır.

Suyumuz, akarsularımız doğal güzellikleri ile doğa sporları için davetiye çıkarmaktadır. Türkiye tarihi boyunca yaptığı bir çok turistik etkinlikler sayesinde ekonomi güçlenmektedir. Doğanın nimetlerinden faydalanarak soğuk ülkelerden gelen turistlerin güzel sıcak sularımızla tanışmasına olanak sağlıyor. Ülke ekonomisine olduğu gibi bölgesel anlamda halkın ekonomik anlamda güçlenmesini sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir