Doğal Kaynakların Bilinçsiz Kullanımının İnsan Yaşamına Olumsuz Etkileri

Doğal kaynaklarımız insanların en temel ihtiyaçlarını gidermektedir. İnsanların sahip olduklarının değerini bilmeyip tükenmeyeceği düşünceleri har vurup harman savurmak sözünde olduğu gibi bilinçsiz şekilde tüketmektedir. Her şeyin olduğu gibi kaynaklarımızın da elbette sonu gelecektir. Hiç bir şey tükenmez olmayacağından dolayı zamanla azalmaktadır. İhtiyacımız olanlar hava, su, toprak, madenler, güneş gibi enerjiler doğaldır.

Bitki ve hayvanlarda doğal kaynaklarımız olarak görülüp solunumunu havadaki oksijenlerden sağlamaktadır. Havanın kirlenmesi bunların gelişmesini engelleyerek zararlı derecelere yükselmelerine sebeptir. Hava kirliliğinden dolayı asit yağmurlarının oluşup yeryüzüne inen kirlilik çevremize zarar vermektedir.

Su canlıların yaşamında önemli yere sahip olsa dahi kirletildiği gibi bilinçsiz şekilde tüketimine sebep oluyor. İsraf edilen su insanların gelecekte çekeceği sıkıntıları en güzel şekilde yansıtmaktadır.

Sanayi kurulularından dolayı çevremize yayılan petrol, doğalgaz, linyit gibi madenlerin atıkları zarar oluşturmaktadır. Çevre ve hava kirliliğine sebep olarak canlıların yaşam alanlarını tehlikeye sokuyor.

Doğal kaynakların korunması insanlar için zorunluluk olduğu bilinmelidir. Görmezden gelinmeyecek kadar değerli olup israftan daima kaçınılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir