Depremin Sonuçları Maddeler Halinde

Deprem yer altında biriken enerjinin sıkışması sonucunda yeryüzüne çıkmak için kırıkları ve zayıf noktalardan çıkarak sarsıntı oluşturmaktadır. Kırık noktalar fay hattı olarak ifade edilir. Fay hatları genelde deprem riski olan bölgeleri gösterir. Ülkemiz deprem kuşağının üstünde olduğundan dolayı tarih boyunca bir çok depreme şahit olmuştur. Depremin getirdiği zararlar yaşamımızı olumsuz şekilde etkilemiştir.

Tarihte görülen büyük depremlerden biri 23 Ocak 1556 yılında Çin’de 8,0 büyüklüğünde meydana gelmiştir. Tarihin en çok kayıp verilen depremlerden olarak 830 kişi evlerinde hayatını kaybettiler. Çin’de meydana gelen depremin ardından güvenlik önlemleri alındığı gibi o tarihten itibaren bu derece büyük deprem meydana gelmemiştir.

17 Ağustos 1999 yılında Marmara bölgesinde merkez üssü Gölcük olmak üzere deprem meydana geldi. Hazırlıksız yakalanılanlar için sayısız insan hayatını kaybetmiştir. İnsanlar evsiz kaldıkları gibi yakınlarını kaybetmişlerdir.

Deprem yok edici güce sahip olduğundan çevresine zarar verebilmektedir. Yıkılan evlerin enkaz altında insanların can verdiklerine şahit oluruz. Bugünümüz ve yarınımız ölümle sonuçlanır. Psikolojik olarak yıkım içinde olarak kendimizi kurtaramayız. Acı çekmek hayatımızı kaybetmemize sebep olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir