Deniz Suyundan Tuzu Nasıl Ayırırız

Su ile tuzun karışımı ile deniz suyuna benzer bir karışım elde edilebilir. Deniz suyu tuzlu olması ile bilinir. Tuzlu suyu ayrıştırmak için fiziksel ve kimyasal yöntemler kullanılabilir. Deniz suyundan su ve tuzu birbirinden ayırmak için kullanılan ayrıştırma yöntemleri bellidir. Kullandığımız yöntem tuzlu olan deniz suyundan tuzu ayırarak bize normal su ile gelecektir.

Deniz suyundan içme suyu elde etme binlerce yıldır uygulanan yöntemdir. Gelişmiş ülkeler deniz suyunu arıtarak içme suyu elde etmektedir. Arıtılan suyun değerli ölçülerek içilebilir duruma gelene kadar çeşitli işlemlerden geçirilir. Deniz suyunun en çok tuzlu olmasından yana sorun yaşanmaktadır. Tuzu sudan ayırdığımız zaman tatlı su elde ederiz.

Yöntem
Suyu kaynatır veya buharlaştırdığımız takdirde geriye katı olarak tuz taneleri kalacaktır. Distilasyon yöntemi kullanarak temiz su elde edebiliriz. Tuzun kaynama noktası daha yüksek olmasından dolayı su buharlaşarak gittiğinden geriye tuz kalacaktır. Tuz elde etmek istediğimiz takdirde deniz suyunu kaynatarak belli bir miktarda elde etmemiz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir