Deniz Kaplumbağaları Işık Kirliliğinden Nasıl Etkilenir

Deniz hayvanları ay ve güneşin yaydığı ışığı kendileri için yön olarak belirlerler. Doğal ışık kaynakları sayesinde deniz yolculuklarını doğru şekilde yaparlar. Bazı deniz hayvanları yumurtlama için karaya çıkar. Bunun içinde ışık kaynaklarını takip etmeleri yeterli olur. Deniz kaplumbağaları da ışıktan faydalanan canlılardan biridir.

Işık kirliliği sonucunda deniz kaplumbağaları yön bulmakta zorlanıyorlar. Yumurtlama için karaya çıktıktan sonra geri dönmek için deniz ve kara arasındaki aydınlık farkını kullanırlar. Yapay ışık kaynakları karaları daha aydınlık yaptığından dolayı deniz kaplumbağaları yönlerini şaşırırlar. Karada rehin kaldıklarından dolayı ölürler. Işık kirliliğinden etkilenen deniz kaplumbağaları kumsala çıktıktan sonra yönlerini kaybederler. Tek amaçları denize ulaşmak olurken ışık kirliliğinin olduğu tarafa doğru hareket ederler.

Yumurtadan çıkan yavrularda denize ulaşmak için doğal ışık kaynaklarını kullanırlar. Parlaklığa doğru denize gideyim derken aksine karaya doğru hareket ederler. Aydınlıktan dolayı doğal denge bozulma noktasına gelir. Yumurtadan çıkan canlıların ölmesine yol açar. Deniz kaplumbağalarının nesli tükenmesine neden olacaktır. Işık kirliliği doğal hayatı olumsuz etkiler. Önlenmediği takdirde bir çok canlı türünün ölmesine yol açar. Milyonlarca yavrunun denize ulaşması için kıyılarda ışık kirliliğinin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.