Dayanışma Nedir Örnek Cümleler

Canlı olan her şeyin birbirleri ile hareket ederek sorunların üstesinden gelmeleri dayanışma örneğidir. İnsan sosyal varlık olmasından dolayı doğası gereği yalnız yaşayamaz. Birlikte iş yapmayı öğrenirler, yardımlaşarak işleri daha çabuk ve kolaylıkla bitirebilirler. Her insanın beceri ve marifeti birbirine göre farklılık taşıyabilir.

Atalarımız dayanışma için “bir elin nesi var, iki elin sesi var” sözünü kullanmışlardır. Birlik ve beraberliğin dayanışma içinde ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Toplum içinde herkes birbirine destek olur yardım ederse dayanışmanın büyük engelleri dahi kolaylıkla aşabileceği görülür. İnsan kendi dışında başkaları ile bir olmalıdır. Bir kişi hayatı boyunca yapamayacaklarını birlikte yapabilirler.

Dayanışma Olmazsa Ne Olurdu

İnsanlar örgütlenerek bir olmazlarsa karşılaşacakları sorunları aşamazlardı. Tek başlarına üstesinden gelmek istedikleri sorunlarla boğuşacaklar. Atalarımız insanların yalnız yaşamayacak kadar çaresiz olduklarını görerek “bir elin nesi var, iki elin sesi var” diyerek dayanışmanın önemini vurgulamışlardır. Dünyamız için uluslararası dayanışmalar düzenlenir. Tek başına sonuca ulaşılmayacağı gibi dayanışmaya ihtiyaç duyulur. Çiçekler yaşamlarını polenleri dağıtan arılara. İnsanlar ise yaşamlarını oksijen sağlayan bitkilere borçludur. Aile olarak birbirimizle dayanışma içerisinde olarak yaşamımızı devam ettiririz.

Dayanışma İle İlgili Cümleler

Bir ulusun gücü, gösterdiği dayanışma kadardır.

Sorunların üstesinden dayanışma ile gelinir.

Dayanışma insanların özünde olan duygudur.

Dayanışma olmadan yaşam olmazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir