Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözünün Anlamı

Ufak birikimler küçümsenmemeli, zaman içerisinde çok büyük birikimler haline gelebilir. Önemsenmeyen şeyler zaman içinde çoğalacaktır, arttıkça çok daha önemli işlerde kullanılabilir hale gelir. Sahip olduğumuz kumbara gibidir. Her gün 5 kuruş atsak dahi içine yıllar sonra çok önemli para haline gelebilir.

Atalarımız tasarruf ve elimizdekileri değerlendirmek adına söyledikleri nasihat verici sözdür. Ders çıkartılarak küçük birikimleri bir kenarda biriktirdiğimizde bir gün çok daha büyük olacaktır. Küçük diye atılmamalı, israf edilmemeli, mutlaka bir gün onlarla her şey yapılır. Evde bir kumbara olsa her gelen bozuklukları atsa bir süre sonra taşıyamayacağımız kadar ağır olacak. Belki içinden binlerce lira değerinde bozukluk para çıkabilir. Uzun zamandır almak istediğimiz bir şey varsa onu almamıza yardımcıda olur. Elimizin altındakileri doğru şekilde değerlendirmemiz mümkündür.

Benzetme su damlatan musluğun çok zaman sonra orayı göl haline getireceğidir. Bir damla da olsa ufak görülmemeli, zaman içerisinde çok daha değerli olacağını gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir