Cumhuriyet Olmasaydı Neler Olurdu

Cumhuriyet yönetimi en güzel yönetim biçimidir. Ülkemiz Cumhuriyet yönetim şekline sahip demokratik bir ülkedir. Osmanlı Devleti tarih boyunca kıtalara hükmetmiş ancak monarşi ile yönetilmekteydi. Sonunun gelmesi de monarşi yönetiminden dolayıdır. Aslanlar gibi kahramanlık gösteren askerlerimiz bu monarşi yüzünden hayatlarını kaybetmiş günümüzde küçük kara parçasına sıkışıp kalmıştır. Monarşi yönetiminde ülkenin kontrolü tek bir kişide olmuş, kararlarına kimse karşı çıkamamıştır. Tarih boyunca tek bir kişinin isteği üzerine milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir.

Cumhuriyet yönetimi olmasaydı neler olabilirdi; İlk önce ülkemizde eşit ve adil yönetim anlayışı kalmazdı. Bir kişi veya belli gruplar tarafından ülke yönetilir. Hukuk alanında eşitlik ilkesi tamamen bozularak zengin ve fakir ayrı yargılanırdı. Ülkenin kaderi tek bir kişinin ağzına bakması, milyonlarca masum insanın ölmesine sebep olabilirdi. Zengin daha güçlü olması fakirin daha çok ezilmesine neden olurdu. insanlar hakkını arayamaz, haksızlıklar karşısında zorlu bir yaşam sürdürmek zorunda kalırlardı. Huzur ve refah değerleri her zaman azalır, toplum içine kargaşalar devam ederdi. Hilekar insanlar denetlenmez daima bir yolunu bularak masumum hakkını gasp ederlerdi.

Cumhuriyet bize huzur, güven, refah yaşam sunmaktadır. Seçme ve seçilme hakkı sayesinde kendi irademizce ülkemizi en iyi şekilde yönetecek olanları seçmemize imkan tanımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.