Cumhuriyet Denilince Akla Ne Gelir

Cumhuriyet denilince aklımıza gelenlerin en başında özgür ve bağımsız bir ülke olur. Yaşadığımız ülkenin adı da Türkiye Cumhuriyeti olup demokratik bağımsız ve egemenliğin halkın elinde olduğudur. İnsanlara haklar tanınarak yaşayan her vatandaşın devletin çeşitli kademelerine olan söz hakları vardır. Bize yasaları beraberinde getirerek kanunlar karşısında herkesin eşit olacağını gösterir. Eşitlik kanunları sayesinde kadın, erkek ayırt etmeksizin herkesin bir olduğunu gösterir. Özgürlük, insanların düşüncelerini özgürce dile getirebildiği, güvenli bir yaşam hukuk adaleti unutmamak gerekir.

Halkın yönetimi, çoğunluğun söz sahibi olması ve oy eşitliğinin sağlanmasıdır. Cumhuriyet toplumların gelişerek çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmasını sağlar. İnsanlar özgürce haklara sahip olup güzel yaşam sürmelerini sağlamaktadır. Vatandaşların ülke yönetiminde söz sahibi olması daha parlak gelecekler için önem taşımaktadır.

Cumhuriyet denildiği zaman aklımıza geleceklerden birisi vatan uğruna canını veren milyonlarca şehidimiz ve Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ülkemizin işgalinden kurtararak ülkenin geleceği için Cumhuriyet yönetim biçimini getirendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir