Çevre Kirliliğinin Nedenleri

Yaşadığımız çevrenin hava, toprak, su bakımından kirlenmesi sonucunda çevre kirliliği yaşanır. Dünya yaşamının geleceği için kirliliğin önüne geçilmesi gerekli olmaktadır.

Dünyamızdaki kirlilik iki sebebi vardır. Bunlardan biri doğa olaylar diğeri ise insanlara bağlı olarak gerçekleşendir.

Deprem gibi doğa olaylarının yaşanması binaların yıkılması ve çevreye kirliliğin ortaya çıkmasına neden olur. Heyelan toprak kayması ağaçların yıkılarak belli bir bölgeye taşınıp kirlilik oluşmaktadır. Çevreye büyük zarar vererek kirlilik oluşur. Sık olarak meydana gelmediğinden dolayı en az miktarda çevre kirliliğine sebep olur.

İnsan faktörü ise çevreye en büyük zarar verendir. Evlerde, iş yerinde çöpler dışarıya atılarak kirlilik oluşturur. Dışarıda motorlu taşıtların atmosfere saldığı gazlardan dolayı havada kirlilik meydana gelir. Kullandığımız ürünlere sahip çıkmalı zarar vermesinin önüne geçmeliyiz. Günlük hayatımızda böceklere karşı çeşitli tarım ilaçlarını kullanmamız durumunda da atmosfere zarar vermektedir. Nükleer silah ve santrallerin yapılması çevre kirliliğine sebep olarak ciddi sorunları beraberinde getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir