Çelikle Üreme Nedir Kısaca

Bitkilerden koparılan dal parçası tekrardan toprağa ekilerek yeni bitki oluşturulmasına çelikle çoğalma denir. Ayrı ekilen dal parçası yeniden kök oluşturarak ayrı bir bitki olarak büyüme ve gelişme gösterir. Evlerde ve tarımda özellikle bitkileri çoğaltmak için çelikle üreme yöntemi kullanılır. Daha kaliteli ve verimli bitkiler yetiştirmek için kullanılan yöntemlerden biridir.

Bazı bitkiler eşeyli üreyemediğinden çelikle üreme yöntemi kullanılır. Kavak, çınar, meyve ağaçları, asma gibi bitkiler çelikle ile üremektedir. Yeni bitki parçasından kök ortaya çıkarak ayrı olarak büyümeye devam eder.

Vejetatif üreme yöntemi bitkilerin genetik değişikliğe uğramadan yetiştirilmesi için kullanılır. Aynı bitkinin genetik özelliklerini taşıyan dal, toprağa ekilerek yeni bir bitki oluşması sağlanır. Çelikle üreme vejetatif üreme çeşidinden biridir. Üretmeyi düşündüğünüz bir bitkinin bir dalını keserek toprağa ektiğinizde kök salmaya başlayacaktır. Seçilen bitki hastalıksız olmalı, çeşitli böceklerden arındırılmış olmalıdır. Bitkideki çelik sayısı az olursa köklenme oranı da o kadar çok olur.

Ağaçlar kışın dinlendiğinden dolayı çelikle üreme yapmak için doğru zamandır. Kışın yaprak döken ağaçlardan alınacak dallar dikime uygundur. Bitkilerin köklenme özelliğini arttırmak için kış zamanı tercih edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir