Canlılarda Büyüme Nasıl Gerçekleşir

Canlılarda büyüme ve çoğalma yaşanması için en önemli olay hücrelerin bölünerek çoğalmasıdır. Bir canlı kendisini beslemesi sonucunda zaman içinde büyüme gelişme göstermektedir. Yeni hücreler yeni canlıları oluşturarak büyüme gelişmenin yanı sıra canlılarda çoğalma görülür.

Hücrelerde çoğalma, büyüm, gelişmen gerçekleşirken bir yandan ölü hücreler yenilenirken yeni hücrelerle destek sağlanır. Hücre bölünmesi bir yandan hücrelerinin gelişmesine yardımcıdır. Canlılarda mitoz ve mayoz bölünme yaşanarak büyümeye destek sağlar.

Mitoz bölünme canlılarda büyüme, yenilenme, onarım gibi vücut hücrelerinin bölünmesi ile gerçekleşir. Mitoz bölünme canlıların büyüme ve gelişmesinde önemlidir. Aynı zamanda eşeysiz üreme imkanı vermektedir. Mitoz bölünme çekirdek ve sitoplazma ayrılarak vücutta yeni hücreler oluşarak gelişme görülür.

Canlı hücrelerinde büyüme ve gelişme için gerekli olan besin ihtiyacını dışarıdan karşılar. Aldığı besinler sayesinde hücreler bölünme için gerekli imkana sahip olmuş olur. Yemek yer, su içer bu sayede gelişirler. Her geçen gün büyüyerek ilk boyutlarından daha büyük boyutlara kavuşabilirler. Canlılar beslenmesi hücrelerin büyümesine onlarında mitoz bölünme gerçekleştirerek çoğalmasına yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir