Cambaz İpte Balık Dipte Gerek Atasözünün Anlamı

Cambaz deyince aklımıza ip üzerinde çok güzel başarılı gösteriler yapan kişiler gelir. Bir cambazın kendi yetenek ve becerilerini gösterebileceği en doğru yer ip üzerinde ki gösterileridir. Dolayısıyla kendilerini en doğru anlatabilecek yer de kendi mekanlarıdır.

Bir balığın ise yaşamını sürdürebilmesi, özelliklerine uygun kendisini en rahat ve güvende hissedebileceği yer suyun dibidir. Bunlardan yola çıkarsak kişiler kendi niteliklerine en uygun yerlerde bulunmalı başarı elde etmek için çalışmalarını o doğrultuda gerçekleştirmelidirler.

Anlamamız gereken herkes kendi işi ile ilgilenmesidir, bilip bilmeden başkalarının işlerine burnumuzu sokmamalıyız. Cambaz işini bildiği gibi ip üstünde marifetlerini gösterirken balıklarda su içinde kendisini gösterirler. Fırıncının nasıl doktorluk yapamayacağı gibi doktorunda fırıncılık yapamayacağını gösterir. Başkasının işlerini yapmaya çalıştığımız zaman elimize yüzümüze bulaştırmaktan daha çok başkalarına zarar vererek onların olumsu etkilenmelerine sebep olabiliriz. Bunun için becerilerimiz doğrultusunda iş yapmamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir