Biyolog Nedir Görevleri

Gezegendeki tüm canlıların iç yapısın, canlı çeşitliliğini ve canlıların çevreyle olan ilişkisini inceleyen bilim dalına biyoloji denir. Biyolog tüm bu işleri yapan kişilere denir. Canlıların DNA, Protein, Enzim, hücre yapısını, hücreler arasındaki ilişkileri inceleyerek pratik alanlarda uygulamaya sahip bilgili kişilerdir.

Biyologların çalışmaları insanların canlıları daha yakından tanıyarak sahip oldukları özellikleri öğrenmeleri, onları geliştirerek bilimsel olarak katkılarda bulunurlar. Tarımsal alanda yapılan çalışmalar daha verimli tohumlar elde edilmesini sağlar.

Biyologların Görevleri
Laboratuvar ortamlarında canlı ve ölü bitki, hayvan ve insan hücrelerinin dokularını inceleyerek araştırma yapmak.
Canlıların kimyasal etkilere karşı maruz kaldıkları değişimleri incelemek ve araştırmak.
Bakteri ve diğer organizmaları analiz, test ve deneyler yapmak.
Bitki, hayvan, mikroorganizma, ölü organik maddelerin üzerindeki canlı dokularını incelemek.
Tıbbi bozukluklara neden olan genleri incelemek ve araştırmak.

Araştırma ve uygulama alanlarına göre görevleri değişiklik gösterir. Canlıların yapılarını inceleyen biyologlar sınıflandırma yaparlar. Çeşitli canlı türlerinin evrimlerini incelerler. Canlıların yaşayabileceği ortamları belirler. Biyolojik arıtma alanında kirlenmiş ortamlarda gerekli çalışmaları yaparlar. Kan tahlilleri, idrar vb. maddeleri araştırırlar. İçme suyu ve tarım alanındaki kullanılan suların analizlerini yaparak değerlerini ölçerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir