Bir Orman Kaç Yılda Oluşur

Yeryüzündeki ormanlar dünyamızın sahip olduğu tabiatı korumansı sağlamaktadır. Huzur veren ve üzerimizdeki bütün stresi alan ormanlar yeri geldiği zaman tek bir gecede yok olabiliyor. Ormanlar hepimizin sahip çıkması gerektiği gibi korunması gerekmektedir. Değerleri önemli olduğu gibi insanların yaşamlarına önemli katkılarda bulunmaktadır. Başta hayvanların yuvaları olduğu gibi doğal yaşamlarında yaşamalarını sağlamaktadır.

Sahip olduğumuz doğal güzelliklere sahip olan ormanların oluşması ağaç türüne göre değişiklik göstermektedir. Çam ağacından ormanların oluşması 10-12 yılı bulabilmektedir. Gelişmesi zaman aldığı gibi kısa süre içinde varlığını gösterebilir.

Bizim ülkemizde ormanlar genellikle çam, meşe, ardıçtan oluşmaktadır. Bunlar iklim, toprak türü ve mevsimine göre yetiştirilir. Ülkemizde ormanlar uzun yıllar boyunca meydana geldiklerinden dolayı korunup kollanması gerekmektedir. Kendi milli varlığımıza sahip çıkarak zarar gelmesinin önüne geçmemiz gerekmektedir. Ömürleri gereğince mevsimlere göre tohumlarını bırakarak zaman içerisinde gelişmelerini sağlamaktadır.

Zeytin ağaçlarının 600 sene ömürleri bulunmaktadır.
Kayın ve Çam ağaçlarının ömürleri 900 senedir.
Çınar ve meşe ağaçlarının ömürleri ise bin yıl sürelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir