Bilimsel Araştırma Basamakları

Bilimsel Araştırma Nedir, Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir

Bilimsel araştırmalar yapılırken dikkat edilmesi noktalar vardır. Bunların takibinde bilimsel araştırmalar basamaklar halinde bir araya gelmesi gereklidir. Araştırmalarda yaşanacak sorunlara karşılık basamaklar halinde ilerlenmesi gerekmektedir. Basamaklardan faydalanarak ilerlenmesi durumunda fayda sağlar.

Bilimsel Araştırma Basamakları
Araştırmaların yapılması merak ve gözlemle birlikte başlar. Çevremizde çeşitli canlılar üzerinde değişiklik gelmiştir. Gelişen dünya ile birlikte bir çok sorunun cevaba ulaşması adına bilimsel araştırmalar gerçekleşmeli. Heyecanla birlikte gelişen gözlemlemeler adı altında çeşitli bilimsel araştırmalarımızı yapmamıza imkan sağlar.

Projenin Konusu
Araştırma yapılacak konu hakkında bilgi toplanması. Araştırma konusu seçilerek bilgi sahibi olunması sağlanmalı. Proje ile ilgili bilimsel bir araştırma yapılıp yapılmayacağı bilinmesi gereklidir.

Bilgi Toplamak
Projenin konusu hakkında çeşitli belgelerden yararlanarak bilgilerin toplanması sağlanmalı. Dergi, gazete haberleri, internet, ansiklopedileri alarak araştırma üzerine değer sağlanmalı.

Bilimsel Yöntem
Projeniz ile ilgili kendinize şu soruları sormalısınız. Projenin amacı? Ne arıyoruz? Sorunun cevabı nedir? Ön tahminler doğrultusunda deneyin yapılması.

Kontrollü Deney Ve Sonuçlarını Kaydetme
Yapılacak olan deneyin adımları not alınarak devam edilmelidir. Ters bir tepki ve istenmeyen sonuçlar doğrultusunda hatanın nerden kaynaklandığı öğrenilebilir. Yapılan araştırma her anında verdiği tepkilere ve değişimlere kadar notlara eklenir. Deney gözlemlemeden ötürü olduğundan dolayı iyi bir gözlemci olunması gereklidir.

Grafik ve Tabloların Çizimleri
Deneyde bulunan sonuçlar tablolar üzerinde çizilerek gösterilir.

Yapılanları Gösterme

Çalışmaların en başından itibaren maket halinde başkalarına anlatmak için gösterilmesi gereklidir. Siz bilgili olabilirsiniz ama başkalarının anlayacağı şekilde görsel şekilde ayarlanmalı.

Rapor Yazma
Raporun devamınca yapılacak olan anlatım raporudur. Ne yapmak istediğinizden tutun çalışmalarına devam edilecektir.

Sunuş
Bilimsel raporun sunulacak olan kişilere verilmesi. Bunun için önceden çalışmalar yaparak çevrenizdekilere snabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir