Beyzbol Sporu Hakkında Bilgi

Beyzbol, Amerikan filmlerinde yer alan efsanevi spor olduğunudur. Belirli bir saha içerisinde insanların beyzbol sopası, topu, koşucuların hazır bulunması ile isabetli atıştan ibaret olmadığı açıkça ortadadır. Milyonlarca kişinin severek izlediği ve oynadığı oyunlardan olmaktadır. Oyunu İngiliz Rounders isimli kişi tarafından geliştirildiğine inanılsa dahi Amerikanın milli oyunlarından olmuştur. 1846 yılında oynanan oyun zamanla geliştirilerek bugünkü halini almıştır. Eyaletlerin ve bölgelerin kendi takımları olarak sevilen maçı takip etmeleri oldu. Ulusal Profesyonel Beyzbol Birliği’nin kurulması insanlar arasında daha çok yaygınlaşmasını sağlamıştır. Kişiler amatör ve profesyonel olarak oyuna merak sarmaları heyecanlı ve ilgi çekici hale gelmesindeki en büyük etkileri yaratmıştır.

Uluslar arası alanda yer alarak 1904 yılında St.Louis olimpiyatlarında gösterimde olan oyunlardan oldu. Tekrar edilen olimpiyatlardan sonra 1938 yılında Uluslararası Beyzbol Federasyonu kurularak hizmetlerine başlamıştır. Dünya müsabakaları düzenlenerek futbolculara bir sahne yaratılmıştır.

Beyzbol, futbol sahasına göre kare bir stadyum içinde oynanmaktadır. Oyuncular 27 metrelik bir alan içinde çitle çevrili yerde oyunlarını oynarlar. Saha içi ve dışı olmak üzere iki alanda rakip takımın oyuncuları bulunmaktadır. Kişiler rekor kırmak için atışları stadyum dışına çıkarsa eğer oyunu kazanırlar. Bir kişi atıcı, vurucu ve tutucu olmak üzere topun atışı ve vurucu tarafından vurulmasından sonra koşu zamanı başlamaktadır. Top gelene kadar kişi bir tur atarsa eğer sayı elde eder. Takımlar dokuzar kişiden oluşarak toplam dokuz devre içinde oynanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir