Beylerbeyi Sarayının Tarihçesi ve Özellikleri

Osmanlı Devleti döneminde yapılan ve kullanılan önemli yapılardan biri olan Beylerbeyi Sarayı’dır. Tarihi oldukça gelişmiş, özellikleri bakımından dönemin ünlü saraylardan birisidir.

İstanbul’da beylerbeyi semtinde yer alması ile 19. yüzyılda gelişmiştir. II. Mahmut tarafından inşa ettirildi, 1851 yılında yaşanılan yangın felaketinden dolayı 1865 yılında tekrar yapılmıştır. Abdülaziz emri ile saray mimarları tarafından Agop Balyan ve Sarkis Balyan eseri inşa edildi.

Beylerbeyi sarayı; Rönesans ve barok mimarisinden parçalar alınarak, üç katlı mermerden yapılmış saray elde edilmiştir. Birinci katında 6 büyük salon, 24 odadan oluşmaktadır. Giriş katında destek için 16 mermer sütün göz alıcı halde duruyor. Üst katlarda daha büyük salonlar bulunur, büyük devlet adamlarını ağırlamak için tasarlanmış. Üst katta hamam bulunarak aynı zamanda ihtişamını yansıtmaktadır. İç ve dış görünüşleri oldukça ihtişamlı olmaktadır. Çini vazolar, saatler ve değerli Hereke halıları bulunmaktadır.

Cumhuriyet dönemi ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı yerlerdendir. Vefatı ile milli saraylara dahil edilmiştir. Ziyarete açık olduğundan dileyenler gidip görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir