Basketbol Potasının Yüksekliği Kaç Metredir

Basketbol Potasının Yüksekliği Ne Kadar, Basketbol Pota Ölçüleri

Basketbol erkekler ve kadınların oynadığı spor dallarından olup uluslararası öneme sahip olunan sporlardandır. Futbol gibi yaygın sporlardan sonra ilk sırada basketbol gelmektedir. Uluslararası müsabakalar düzenlenerek yarışmalar sağlanıyor. Bunlardan en önemlisi NBA olarak bilinen basketbol kupasıdır. Basketbol elle oynanan oyunlardan olup takım işidir. İki takımın karşılıklı potaları birbirlerine denk gelecek şekilde sıralanır.

Basketbol potasının yerden yüksekliği standart rakamlara göre 3.05 metre sahiptir. sahanın boyu 28 metre olup salonun ise en az 7 metre yüksekliğinde olması gerekmektedir.

Periyotlar hainde oynana spor olup dikdörtgen şekle sahip sahası vardır. Pota kenar çizgisinin 1.2 metre içerde bulunur. Pota 1,8 metre x 1,2 metre saç levhadan oluşur. Potanın yerden yüksekliği 3,05 metredir. Potanın çemberinin çapı 45cm uzunlukta olup çembere bağlı file yer alır. Rengi beyaz olması gerekmektedir. Basketbol topu çemberin içinden geçip filelerden düşerse sayı olarak kabul edilir.

Basketbol sahansın ölçüsü 26m x 14m olarak hazırlanır. Topun çevresi 75-78 cm ağırlığı 600-650 gram olması idealdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir