Bağışıklık Nedir Kaça Ayrılır

İnsan sağlığının korunması için vücudun belli bir koruma sistemi bulunur tıp dilinde bağışıklık sistemi olarak tanımlanmıştır. Devamlı kendisini geliştirdiği gibi vücut için koruyucudur. Bağışıklık sistemi bizim için önem arz eder. Bizlerde bağışıklık sisteminin korunması için sağlıklı ve dengeli şekilde besleniriz.

İnsan ve hayvanlarda bulunan bağışıklık sistemi vücuda giren hastalıklara karşı mücadele eden antioksidanlara sahiplerdir. Mikropları tanıyarak onları etkisiz hale getirilmesi için tüm vücuda yayılırlar. Mikropların ölmesi vücudun sağlığına kavuşması için çalışır. Yani canlı vücudundaki bir hücrenin zararlı olup olmadığına karar vererek onu arındırmakla görevlidir.

Canlıların sağlığını korunması için vücuda giren hastalıklara karşı koruyucu etki gösteren dirence “bağışıklık sistemi” denir. kendi içinde pasif bağışıklık, aktif bağışıklık ve yapay bağışıklık olmak üzeredir.

Pasif bağışıklık: İnsanlar ve hayvanlardan elde edilen antikorların başka bir vücuda aktarılarak pasif bağışıklık kazandırılmasıdır. Pasif bağışıklık birkaç ay sürer. Bununla birlikte vücut kendi doğal antikorlarını üreterek gelişme sağlar. Anne sütünde bulunan antikorlar vücutta bağışıklık sistemini geliştirir.

Aktif bağışıklık: Doğal yöntemlerle insanlar tarafından kazanılmış olan bağışıklıktır. Aktif bağışıklık, insanların çevrelerinde bulunan antijenlere maruz kalarak gösterdiği gelişmedir.

Yapay bağışıklık: Aşı ve serum yapay bağışıklık için kullanılır. Vücuda verilen ölü ve zayıf mikroorganizmalara karşı vücut koruma sağlayarak gelişme gösterir. Hastalığa karşı bağışıklık kazanan vücut koruma sağlamaktadır. Vücuttaki koruyucu maddeler ile temasa geçerek hastalıkları önler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir