Aziz Sancar Hayatı Kısaca

Aziz Sancar, Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde profesör olarak görev yapan Nobel ödüllü bilim adamıdır. Ulusal Bilimler Akademisi’ne katılan ilk Türk’tür. Hücreleri hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisinin korunduğuna dair haritalandıran araştırması kendisine 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandırmıştır.

8 Eylül 1946 yılında Mardin ilinin Savur ilçesinde dünyaya geldi. Sekiz çocuklu ailenin yedinci çocuğudur. Ailesi çiftçilik ile geçimini sağlamaktaydı. Ailesinin maddi durumu yetersiz olduğundan zorlu bir eğitim hayatı yaşamıştır. Futbol oynadığı dönemlerde lise takımının kaleciliğini yapmıştır. Genç Milli Takım seçmelerine çağrıldı. Futbol kariyeri yerine Üniversite eğitimini tercih etmiştir. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim almıştır. 1969 yılında birincilikle mezun olmuştur.

NATO- TUBİTAK bursu ile Amerika’ya eğitim görmeye gitmiştir. John Hopkins Üniversitesi ve ardından Dallas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji alanında doktorasını yapmıştır. 1977 ve 1982 yılları arasında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmıştır. DNA onarımı üzerine yaptığı araştırma ile doçentlik tezini tamamlamıştır.

DNA onarımı, kanser tedavisi ve hücre dizilimi alanında yaptığı çalışmalar büyük ilgi görmüştür. Amerika Ulusal Bilimler Akademisine davet edilmiştir. İlk katılan ABD’li Türk olmuştur. Araştırmaları DNA ve genetik özelliklerin korunarak onarımı kendisine başarıyı getirmiştir. Aynı zamanda Nobel Ödülü Alan İkinci Türk Aziz Sancar’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir