Aydınlatma Teknolojilerinin İnsan ve Toplum Yaşamı Üzerine Etkileri

Işık ve ışık kaynakları sayesinde aydınlatma sağlanıyor. Zamanın öncesinden Thomas Edison tarafından üretilen ampulden sonra teknoloji aydınlatma üzerine yoğunlaşmıştır. Ampul elektrik sayesinde devreye girerek çevresini aydınlatması insanların en temel ihtiyaçları haline dönmüştür. Bitkiler ve diğer canlılar içinde aydınlatmaya gereksinim duyarlar. İnsanların toplumda gelişebilmeleri için aydınlatma teknolojilerine büyük ilgi gösterilmesi görüldü. Bilim insanları ve mucitlerin yaptıkları çeşitli teknolojik ürünler sayesinde aydınlatma için yenilik olmuştur.

Aydınlatma Teknolojilerinin Kullanım Alanları
Hastaneler, okullar, havaalanları, otoyolları, alışveriş merkezleri, evler, sokak aydınlatması, deniz fenerleri, trafik ışıklarının hepsinde aydınlatma sağlanmıştır.

Aydınlatma teknolojisini insanlar geliştirmiştir. Teknolojik aletlerde dahi faydalanıldı örneğin televizyonun açık olup olmadığını üzerinde yanan ışık ile anlarız. Buzdolabının açık olduğunu içersinde yanan lambası ile farkına varırız. Trafikte bariyerler üzerinde kullanılan aydınlatmalar sayesinde kazaların önüne geçilip yollarının bulunması sağlanmıştır. Denizlerin derinliklerinde yapılan araştırmalarda güneş ışığı yetersiz kaldığında aydınlatma teknolojileri kullanıldı. Gece gündüz çalışan kurumlarda çevremizi görebilmemiz için gereklidir.

Aydınlatma teknolojisi gelişmemiş olsaydı eğer teknoloji çağına ulaşamazdık. İnsanlar sadece gün ışığından yararlandıklarından dolayı verimli iş yapamazlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir