Ayağını Yorganına Göre Uzat Anlamı ve Deneme Yazısı

Ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı; Hesabımızı kitabımızı bilerek ihtiyaçlarımız varsa ona göre harcamalarımızı yapmamız gerekiyor. Bütçemizden fazla harcama yaparsak gelecek ay açık vereceğimizden dolayı çoğalacaktır. Bunu önlemek için bütçemize göre hareket etmeliyiz fazla harcamadan kaçınmamız gerekmektedir.

Günümüzde hesap kitap yapmak işi haylice zordur. Boşa koysan dolmuyor, doluya koysan almıyor diye bir tabir vardır. Aklımıza ilk gelen sözlerden olacağından dolayı dar bütçeli insanların en büyük sıkıntısı olmaktadır.

Harcamayı seven elindeki bütçeyi aşmak zorunda olanlar kapatması gereken bir açık verirler. Kapanmayacak bir açık olup gelecek aya kalacak olan bütçe açığı daha sıkıntılı zor günlerin habercisi olacaktır. Bunu ödeyemeyen insan bir sonraki aya bırakarak ufak tefek açıkları büyüterek hiç ödemeyeceği bir rakama ulaşır. Sıkıntılar ile birlikte sorun yaşaması sonucunda legal olarak değil de illegal yöntem kullanarak açıklarını daha fazla büyütmektedir. Hesap büyümesinden dolayı beraberinde sıkıntılarda kendisini göstermektedir.

Toplum içersinde bütçesinde açık veren insanların sayısı hiç az olmadığı gibi kapatmak için çeşitli yollara başvuruyorlar. Bunlar karşılanmadığında suça karışmak zorunda kalarak sicillerinde kötü bir leke bırakıyorlar.

Hesabımızı kitabımızı bilmeliyiz üstüne birde kara gün için mutlaka para ayırmamız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir