Avrupa Birliği’nin Kuruluş Amacı Nedir

Avrupa birliğinin kurulumu soğuk savaş dönemlerinde gerçekleşmiştir. 1870-1945 yıllarında Fransa ve Almanya üç kez savaşmıştır. İnsanların yaşamını kaybetmesi sonucunda barışın devamlılığının sağlanabilmesi için ekonomik ve siyasi birleşme olduğunu düşünmüşlerdir. Batı Avrupa ülkelerinin elinde bulundurduğu kömür ve demir sanayisinin birleşmesi gerektiğini düşündü. Kömür Çelik Topluluğu Belçika, Batı Almanya, Lüksemburg, Fransa, İtalya, Hollanda’dan oluşan 6 ülke arasında kuruldu. Yönetimi bağımsız ve devletler üstü kurum Yüksek Otorite’ye devredildi.

AKÇT başarılı olması sonucunda ileriye yönelik iş birliklerinde artışlar görülmüştür. Sanayi ve ekonomik sektörlerin bütünleştirilme kararı alındı. 1957 Roma antlaşması imzalanarak enerji ve ekonomik toplulukları oluşturuldu. Ortak Pazar altında ticaretin yapılarak Avrupa ülkelerinin kazanması sağlanmıştır. Avrupa Parlamentosu’ndaki üyeler tarafından seçilerek yönetim sahibi olundu. Ülke vatandaşlarının kendi istekleri doğrultusunda seçimlerin yapılması sağlandı.

Avrupa birliği ekonomik olarak bütünleşmek ve güçlenmektir. Dışarıdan gelebilecek tehlikelere hep birlikte hareket ederek engellemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir