Atatürk’ün Vatanı Kurtarmak İçin Yaptıkları

Atatürk, vatan sevdalısı olup ülke işgal altındayken verdiği mücadele ile vatanımıza olan değeri göstermiştir. Türk milletinin azmi ve inancı Atatürk’ün hedefleri doğrultusunda birleşince amansız mücadeleler başlamıştır. Atatürk ülkenin durumunu değerlendirdikten sonra yurt içinde kongreler ve görüşmeler yaparak milli birliği sağlamıştır. Kurtuluş Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Çanakkale gibi tarihi savaşlarda mücadele vererek düşmanları vatan topraklarından püskürtmüştür. Ülkemizi düşman işgalinden kurtararak yeni Türkiye için bir çok adım atmıştır.

Atatürk için İstanbul yönetimi tarafından hakkında idam kararı çıkartılmasına rağmen mücadelelerinden vazgeçmeyerek devam etti. Halkı birlik beraberliğe çağırarak mücadeleyi birlikte yapabileceklerini gösterdi. Ülkenin yönetimi saltanat olması ve dış güçlere bağlı şekilde yaşaması halkın refahını tehdit etmekteydi. Bunun bilincinde olup çalışmalarını sürdürerek yurt genelinde kongreler yapılmıştır.

Ülke bağımsızlığına kavuşması ile ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin temellerini atarak Türk milletine armağan etmiştir. Ülkenin yönetimi saltanatlıktan Cumhuriyete ve demokrasiye geçmiştir. Halk gelecekte kendini yönetecek olan liderleri kendisi seçme hakları tanınmıştır. Halkın iradesi egemenliği sağlamaktan geçiyor oldu.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet sonrasında halkın sosyal yaşamı alanında inkılaplar yaparak daha iyi bir yaşam imkanı sunmuştur. Takvim, saat, ölçü, kılık kıyafet, şapka, soyadı, Türk medeni kanunu gibi bir çok yenilik getirerek ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine yükseltmeyi hedefledi. Türk milleti özgürlük ve bağımsızlık alanında önde gelen ülkeler arasında görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir