Atatürk’ün Samsun’a Çıkışının Önemi

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışı ile Kurtuluş Savaşı başlamıştır. Türk topraklarının yabancı devletlerin işgalinden kurtularak kendilerinden alınan hakların tekrar alınması için verilecek mücadelenin habercisi olmuştur.

Anadolu’nun bir çok ilini dolaşan ve gezen Atatürk için milli mücadele önemliydi. Gezdiği illerin önde gelen insanlarıyla görüşen, halkıyla iç içe olarak ülkenin içinde bulunduğu durumu anlatan bilgilendirmeler yapmıştır. Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile beraber bir Cumhuriyet küllerinden doğmuştur. Türk milletinin bir araya gelerek gösterdiği azim ve kararlılık sayesinde ülke düşman işgalinden kurtulmuştur. Türk milletinin kaderi değişerek hak ve özgürlüklerine kavuşmuşlardır.

Atatürk için milli mücadelenin başlamasında en büyük rol Türk halkının olmasında geleceği onlara armağan etmiştir. Türk gençliğine armağan edilen bayram okullarda kutlama yerlerinde spor ve folklor gösterileri yapılarak kutlanmaktadır. Televizyon ve radyolarda günün anlam ve önemini anlatan metinler okunmaktadır. Milli bayram yurdun dört bir yanına yayılarak coşkuyla karşılanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir