Atatürk’ün Ölçülerde Yaptığı Yenilikler

Atatürk, Türk milleti için yaptığı yeniliklerden biriside ölçü birimler üzerinde olmuştur. Kurtuluş Savaşı döneminden sonra kurulan Cumhuriyet’in devamında yenilikler yapıldı. Atatürk ölçü alanlarında yenilikler yaparak Türk milletinin çağdaş uygarlıklar seviyesine yükselmesini sağlamıştır.

Atatürk tarihte yaptığı yeniliklerden birisi Arapça rakamlar yerine dünya milletleri tarafından kullanılan rakamları getirdi. Ölçü birimleri için yapılan yenilikler sayesinde modern birimler yerini aldı.

Ölçü birimlerindeki yenilikler gerekliydi. Ülkelere ve bölgelere göre ölçü birimleri farklı olduğundan dolayı hesaplamalarda yanlışlıklar oluyordu. Hatalı hesaplamalardan dolayı ticaret güvenilir olmayarak anlaşmazlıklar çıkıyordu. Kullanılan karmaşık ölçü birimleri daha doğru şekilde olması gerekliydi. Düzenli ölçü birimleri sayesinde artık yanlışlık olmayarak ticaretin gelişmesini tetikleyecekti.

Cumhuriyetten önce hesaplamalar kulaç, parmak gibi birimlerle yapılırdı. Atatürk bunun yerine ölçü birimi olarak metre sistemini getirerek doğru şekilde yapılır olmuştur. Metre ölçü birimleri sayesinde kullanılabilir olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir