Atatürk’ün Etkilendiği Yazarlar Kimlerdir

Atatürk’ün eğitim hayatı başarılı geçtiği gibi kitap okumayı severdi. Bulduğu kitapları okur, kendisini geliştirir ve geleceğin kitaplarda olduğunu bilirdi. Kitap okumak en çok özen gösterdiği hobilerinden olmuştur. Büyük taarruz zamanında dahi kitaplarını yanında götürmüştür. Kitaplarla ilgili anıları olup günümüze kadar taşındı. Hayatı boyunca bilinenlere göre 4000 civarı kitap okuduğu söylenmektedir. Muasır medeniyetlerin anahtarı kitaplarda olduğu düşünmüştür. Yazarlara da büyük ilgisi olup özellikle kaleme aldığı yazılardan dolayı etkilendiği yazarlar şöyle;

Atatürk’ü etkileyen Türk yazarlar şunlardır; Namık Kemal, Mehmet Emin Yurdakul, Sadri Maksudi Arsal, Ahmet Mithat, Abdülhak Hamit Tarhan, Şehbenderzade Ahmed Hilmi, Tevfik Fikret, Ziya Gökalp’tir.

Atatürk’ü etkileyen yabancı yazarlar ise şöyle; Herbert George Wells, Jean-Jecques Rousseau, Voltaıre, Montesquie, Rene Descartes, Charles Leonard Woolley, Leone Caetani, Alfred Cort Haddon, Davıd Leon Cahn, Joseph De Guıgnes ve Pıttard’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir