Atatürk’ün Eğitim Politikaları Nelerdir

Cumhuriyet’in ilanı ile asıl savaşın eğitim alanında verileceği vurgulamıştır. Eğitim savaşı kurtuluş savaşından sonra başlayarak kitaplarını yanından ayırmamıştır. Eğitime önem veren devlet adamlarından birisidir. Eğitimde batı ülkeleri örnek alarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Milli dehanın gelişmesi adına kültür birliğinin sağlanmasını istemiştir. Eğitimin yeni Türkiye için önemli olduğunu, gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamak gibidir. Atatürk ulusal olarak eğitim gelişmesi için eğitmenlere ve öğretmenlere büyük önem vermiştir. Başöğretmen görevinde bulunarak geleceğin öğrencilerini yetiştirilmesi için öğretmenler yetiştirmiştir.

Eğitim zorunluluğu getirildi, harf devrimi, geometri, matematik alanlarında çalışmalar sağladı. Her türlü desteğin sağlanması için çalışmaların temellerini hazırlamıştır. Yaşamı boyunca Türklerin muasır milletler seviyesine yükselmesi için çaba vermiştir. Laiklik, eğitim, yenilikler yaparak eğitimin temellerini atmıştır. Günümüzde eğitim öğretim alanındaki çalışmalar, Atatürk’ün yaptığı çalışmaların devamı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir