Atatürk’ün Doğa Sevgisini Anlatan Kompozisyon

Atatürk çevresine karşı oldukça duyarlıydı. Liderlik sıfatlarını taşıması onu yaşadığı çevreyi görmezlikten gelmesine neden olmadı. Yaşadığı yerlerin hep güzel ve yeşillik içinde olmasını isterdi. Atatürk’ün çocukluğu doğayla iç içe geçti. Babasının vefatı ile Zübeyde Hanım’ın ağabeyi Hüseyin ağa’nın Selanik’e 30km uzaklıkta çiftliğine taşınmışlardır. Atatürk hayatının bir kısmını çiftlikte köy hayatında geçirmiştir.

Atatürk’ün doğa ile ilgili bir çok anısı olmuştur. Atatürk’ün Yalova’daki köşkünde yıllar boyunca gelip gitmiştir. Atatürk’ün doğayı sevdiklerini bildikleri için ağacın o kadar yakınına sokulmuşlardır ki bina yükseldikçe ağaç engel olmaktaydı. Ağacın dalları köşkün üstünde yer almaktadır. Çalışanların aklına ilk gelen ağacı kesmek oldu ancak Atatürk’e danışmadan önce bir şey yapmadılar. Atatürk’e danışmaları sonucunda “bir köşk için bir ağacı feda edemem” demiştir. Tramvay şirketi ile mühendisleri getirtilerek köşk yerinden taşındırıldı. Atatürk bu işlemler yapılırken bütün zamanını orada geçirmiştir.

Doğa alanında bir çok fikir yürüterek yatırım yapmıştır. Atatürk’e hediye edilen bugünkü Atatürk Orman Çiftliği bulunmaktadır. Doğa içinde yemyeşil alanda yaşamak onları her zaman mutlu etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir