Atatürkçü Düşüncede Basın Hürriyeti

Atatürk, vatanın bütünlüğünün ve milletimizin bağımsızlığını istemiştir. Atatürk, ülke gelişmesinde batı ülkelerini örnek alarak çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak istedi. Batı ülkelerinin seviyesine ulaşılması insanların gelişim adına haberleri en sade halinde almalarını istemiştir.

Atatürk tarafından basın hürriyeti oldukça önemli bir konudur. Ülkenin durumunu halkın en sade hali ile bilmesi gerektiğini savunmuştur. Ülkede olup bitenleri halk bilerek Kurtuluş Savaşına destek verip Cumhuriyetin kurulmasını sağlamıştır. O dönemlerde Anadolu Ajansı aktif olarak görev yapıp hizmet verdi. Mustafa Kemal Atatürk basın hürriyeti gerektiğini savunarak duyurmuştur.

Atatürk basına verdiği değeri sözleri ile göstermiştir. Bir milletin geleceği basının sesi ile olacağını duyurdu. İnsanların gelişen durumlar hakkında bilgi alması için basın özgürlüğünün gerekliliğini savunmuştur. Gelişen durumlar insanların gelişmesini sağlamıştır. Atatürk için basında görevli olan gazeteleri gerçekleri en doğru şekilde yansıtmaları gerektiğini düşünmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir