Atatürk Yaptığı Bilimsel Çalışmalarda Neyi Hedeflemiştir

Atatürk, bilime önem veren liderlerdendi. Savaşın sadece meydanlarda olmadığını ifade etmiştir. Asıl savaşın eğitim alanında yapılacak olan yenilikler ve insanların eğitim durumunun belirleyeceğini daima düşünmüştür. Türk milleti modern bir toplum olarak yaşamlarını ifade etmiştir. Atatürk, eğitim alanında gelişmeler sağlanması adına Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Gazi Üniversitesi gibi kurumlar açarak faaliyete sokmuştur. Ulusumuzun çağdaş medeniyetler seviyesine taşıyacak olan eğitim olduğunu bilmiştir.

Atatürk bilimsel alanda çalışmalar yaparak Türkiye Cumhuriyetini gelişmiş devletlerle eş noktaya getirmek için çabaladı. Hedeflerini yerine getirmek için inkılaplar, yenilikler ve devrimler yaparak hızla gelişme sağladı. Eğitim alanında yapılacak olan çalışmalar ulusumuzun yükselmesini sağlamaktadır. Atatürk, çağdaşlığa ve medeniyetler yolundan gitmek için eğitime ihtiyaç olduğunu belirtmiştir. Mühendisler, doktorlar, hakimler gibi eğitimli insanların yetişmesi için çabalarda bulunmuştur.

Atatürk’ün bilimsel alanda yaptığı çalışmalar ulusumuzun daha ileri seviyelere taşınması için olmuştur. Çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmek Atatürk’ün en büyük hayali olmaktadır. Bize bıraktığı Cumhuriyette hayallerini gerçekleştirmemizi istemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir