Atatürk Vergi Vermeyi Neden Askerlik Yapma İle Eşdeğerde Tutmuştur Kısaca

Atatürk’ün Bedelli Askerlik İle İlgili Düşünceleri

Atatürk tarih boyunca yaptıkları ile birlikte örnek bir devlet adamı olmuştur. Askerlik yapmanın değerini vergi vermekle eş değer tutması tarih boyunca insanların aklında soru işareti bıraktı. Bedelli askerliğin konuşulması ve mecliste yer alan sözlerden olmuştur. Bedelli askerlik aynı zamanda Atatürk’ün görüşlerine dayandırılmıştır.

Askerlik anayasal vazifelerden birisi olarak kabul edilmiştir. Askerlik vatana devlete hizmet olarak kabul ediliyor. Eskiden askerlik yapmayan insanlara kız verilmezdi. Askerliğini yapan toplum içersinde adam sayılır herkese saygı duyulurdu. Türk örf ve adetlerinde askerlik erkeklik artık kendi ayaklarının üstünde durabilecek kişi olarak kabul edilir. Taşı sıksa suyunu çıkartır kabul edilmiştir. Ailemizi tehlikelerden koruduğumuz gibi onlara sahip çıkabiliriz.

Atatürk için askerlik yapmak aynı zamanda hizmet vermektir. Askere gidenler işlerini yarım bırakırdı ama vergisini vererek (bedelli askerlik) bu sayede vatanın ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanırdı. Askerde olanlar için daha kaliteli bir hizmet alınması da sağlanmış olur. Askerliğin kutsal bir görev olup vergi verenlerinde buna eş değer olduğunu düşünmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir