Atatürk Neden Kurtuluş Savaşını Başlattı

Mustafa Kemal, Selanik’te dünyaya gelmiş ve askeri okullarda eğitimini tamamlamıştı. Başarılı bir hayatı olup daima önde gidenlerden olmuştur. Liderlik sıfatlarını baştan sona bütün özellikleri kendisinde bulunurdu. Osmanlı ordusunun bir mensubu olarak görevine devam ederken yıkılış dönemine girmesi ile birlikte yabancı ülkeler işgale başlamıştır. Padişah tahtı kaybetme korkusu ile harekete geçemedi. Osmanlı Devleti her geçen gün kan kaybederek zayıflıyor ve kontrolünü kaybediyordu. Kendi içinde sorunlarla boğuşmanın yanı sıra yabancı devletlerin himayesine girmişti.

Osmanlı toprakları (bugünkü Türkiye) işgal edilmesi ile milli mücadele döneminin başlaması gerektiğini düşünmüştür. İlk hareketi 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarma yaparak ilk adımı burada atmıştır. Türk milletinin geleceği ve refahı için gelecek oldukça önemlidir.

Kurtuluş savaşını başlatarak Türk topraklarını geri alıp ülkeyi yabancı devletlerin işgalinden kurtulması için kongreler düzenleyerek tekrar bağımsızlığına kavuşturdu. Osmanlı hanedanı seyirci ve karşı çıkmasından dolayı yurt dışına sürgüne gönderildiler. Kurtuluş savaşı Türk milletinin özgürlüğünün ve bağımsızlığının en büyük simgesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir