Atatürk Lider Olarak Toplumumuzu Nasıl Etkilemiştir

Atatürk’ün Türk Toplumundaki Yeri, Atatürk Toplumu Nasıl Etkilemiştir yaptığı çalışmalar ve fedakarlıklarla birlikte toplum üzerinde büyük etkiler yaratmıştır.

Atatürk büyük liderlerden birisi olmuştur. Toplum üzerinde kahraman ve lider olarak görülerek insanlar onun yolundan takip ederek özgürlüğe kavuşmuştur. Atatürk Türk ve Dünya tarihinde yer alan en güçlü savaş taktiklerine sahip liderler arasında gösterilmektedir. Kendisi bu özelliklere sahip olmak için liderlik sıfatlarına sahip olması gerekliydi hepsi Atatürk’te vardı. Hoşgörülü olmak, ileri görüşlülük, azim, sabır, kararlılık, cesaret ile birlikte lider olmuştur.

Cumhuriyetin ilanına kadar toplum üzerine büyük etkiler yaratmıştır. Alfabe değişikliği, kılık kıyafet, ağırlık ölçü birimleri gibi yaptığı yeniliklerle halkın gönlünde yer edinmiştir. Eğitime önem verip herkesin okuma yazma öğrenip diğer ülkeler ile yarışabilmelerini istemiştir.

Değişiklikler 1924-1938 yılları arasında başlamıştır. Türk toplumunun temelini kökten değiştirerek kültürleri ile birlikte çağdaşlaşmaya başladılar. Toplumun karanlık zamandan kurtularak aydınlık bilgiler yer edinmiş çağa yükselmesini sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir