Atatürk Haftası İle İlgili Kısa Yazı

Ülkemiz esaret altında olduğu yıllarda kurtuluş savaşını başlatarak Türk milletinin azmi ile küllerinden yeniden doğdu. Ülkemizin toprakları işgal altında olduğu zaman ülkemizin sahipleri taht sevdasından dolayı izleye kalmışlardır. Atatürk ve arkadaşları artık değişmesi gerekip ülkenin asıl sahipleri Türk milletinin olduğuna karar vererek milli mücadele yıllarının başlamasını sağladılar.

Türk milletinin kaderi esaret altında yaşamak değildi. Vatan topraklarını tekrar korumak için mücadele vererek sahipleri oldular. Düşman ülke topraklarından sürüldü ve bağımsızlığı ilan edildi. Atamızın öncülük ettiği mücadele sayesinde vatanımız özgürlüğüne kavuştu. Egemenliğin halkın elinde olmasını gerektiğini düşünerek “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” temel ilkesi TBMM’de kürsünün arkasına yazıldı. Türklerin ulusun ve geleceğin kaderini kendi özgür iradeleri ile benimsemeleri gerektiğini düşündü.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında gözlerini yumdu. Vefatı ile tüm ulusta hüzünle karşılandı. Kurtarıcımız olan aynı zamanda Türk milletine hayatı boyunca hizmet etmiştir. Her yıl 10 Kasım tarihinde atamız saygı ve sevgi ile anılmaktadır. Atamızı tanıması için yeni nesillere bilgi verilerek değerler sağlanmaktadır.

Türk ulusunun özgür ve esaretten kurtularak, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasındaki en büyük rolü kendisi üstlenmiştir. İnkılaplar, yenilikler ve hedefler doğrultusunda Türk milletine yol gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir