Atatürk Cumhuriyeti Kurarken Nasıl Zorluklarla Karşılaşmıştır

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin kurtarıcısı ve kurucusu olmaktadır. Önemli mücadelelerde bulunarak başarıya ulaştırmıştır. Türk milletinin gelişerek çağdaş medeniyetler seviyesine gelmesi en büyük hedefi olmuştur. Kendisine batılı ülkeleri örnek alarak gelişme, kültür, ekonomi ile güçlü Türkiye istemiştir.

Atatürk, milli mücadele döneminde kendisine karşı çıkan İstanbul hükümeti ile uğraşmıştır. Siyasi ve askeri alanda başarılar göstermesi sadece Türk milletini tekrardan diriltebilirdi. Samsun’a çıkması ile birlikte ilerleme sağlamıştır. Silah arkadaşları ile gerek toplantılar yaparak son gelişmeleri halka duyurmuşlardır. Halkın olaylardan haberdar olması Türk milletinin azmi ve inancı doğrultusunda işgal altında olan topraklarımızın kurtulmasını sağlamıştır. Sorumluluk anlamına gelişmeler sağlanarak önemli gelişmeler sağlandı.

Atatürk ve arkadaşları düşman safhalarına kılıç kuşanarak mücadele ettiler. Tarihte önemli savaşlar yapıldı ve üstün başarı ile Türk toprakları yeniden bağımsızlıklarını kazanmıştır. Kuvayi milliye ile birlikte mücadele sağlandı. Tüm halkın güvenini kazanarak insanların gelişmesi sağlanmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir