Anne Babalar Televizyon Kullanımında Çocuklarının Yanlışlarını Düzeltmek İçin Neler Yapmalıdır

Televizyon günlük hayatımızda önemli yere sahiptir. Sosyal faaliyetlerimizden öte evde, işyerinde veya dışarıda televizyona bağlıyız. Günlük haberleri, programları, dizileri, filmleri, belgeselleri, eğitici programları televizyon sayesinde izleyebiliyoruz. Her ne kadar faydalı olduğunu düşünsek dahi belirli sınırları olmalı. Öğrenim çağında olan çocukların yanlış Türkçe öğrenmemesi, okullarından geri kalmaması, derse odaklanmaları için anne babalara önemli görevler düşüyor.

Anne ve babalar çocukların televizyona olan ilgisini sınırlandırmaları gerekir. Evde televizyon belirli saatlerde açılmalı ve yatma saatlerine doğru kapatılmalıdır. Hafta sonları televizyon yerine aile içinde ortak faaliyetler yapılmalıdır. Eğitici ve öğretici programları izlemek çocukların hayal dünyasını genişletir, daha berrak düşüncelere sahip olurlar. Çocuklar uygun programları izleyerek dilini, bilgisini ve hayal gücünü kullanmalıdır.

Çocukların televizyon izlemesinde en büyük sorumluluk ebeveynleri olan anne ve babalarına düşer. İlgisiz bıraktıkları takdirde yanlış bilgiye sahip olurlar. Okuldaki derslerinden uzaklaşarak başarılarına gölge düşürebilirler. Takipçisi olunduğu takdirde düzenli bir hayata sahip olarak okul hayatında da başarılar elde ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir