Ankara Neden Başkent Seçilmi

Türkiye’nin başkenti Ankara’dır. Bir çok il varken neden Ankara’nın başkent seçildiği merak konusu olmuştur. Misakı Milli prensiplerine göre ülkenin yönetimi için en uygun noktayı oluşturmuştur.

Siyasi iktidarlık ve nüfus topluluğu bakımından önem kazanmıştır. Devlet merkezi nüfus toplumunun çekirdeğini oluşturduğundan dolayı hepsini birbirlerine bağlaması gerekliydi. Nüfus dağılımına göre Ankara ilimiz oldukça güzel noktadadır. Gerek kurtuluş savaşında, gerekte milli mücadele dönemlerinde ülke yönetimi sağlanmıştır.

Ankara şüphesiz devlet merkezi için oldukça önemli yere sahiptir. Ülkemizin merkezini bulmak oldukça zorludur. Dağlık tepelerle çevrili olduğu gibi ulaşılması en zor yerlerden biridir. Yollar olduğu gibi yol şekilleri ile kendisini gösterir. Dağlı kenarların içe bakan kısımları bize yol gösterir. Ulaşım bakımından tüm bölgelere kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Coğrafi olarak devlet merkezi için ideal noktadır. İnsan enerjisi bir çok şart neticesinde gerçekleşir. Orta iklim, uzun süren sıcaklık ve soğukluk hakim. Bölge üzerinden çeşitli yere sahip olmuşlardır. Devletin merkezinin güvenliği için etrafının çevrili olması güvenliğini sağlayacağı düşünülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir