Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi

Atatürk’ün vefatı üzerine anıt olarak yapılmıştır. İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’de bulunmaktadır. 4. Cumhurbaşkanımız olan Cemal Gürsel’inde kabri Anıtkabir’in şehitler kısmında yerini almaktadır.

Anıtkabir projesi açık olarak herkesin katılabileceği bir yarışma halinde sunulmuştur. Anıtkabir inşasına 9 Ekim 1944’te başlanıp 1953 tarihinde bitirilmiştir. Etnografya müzesindeki egçici olarak kullanılan kabir taşınarak Anıtkabir’e getirilmiştir. Atatürk’ün naşı uzun bir süre saklanarak 1953 yılında Anıtkabir’e yerine getirilmiştir.

Anıtkabir’in yapımında simetri taşlar kullanılmıştır. Süslemeleri Osmanlı ve Selçuklu mimarisine ait değerleri taşımaktadır. 750 bin metrekarelik alana sahip olup bunlar Anıt Bloku, Barış Parkı Bölümüne eşit olmaktadır. üç bölümden oluşu bunlar yol, avlu ve şeref salonu olmaktadır. Avlu, yol anıtı bağlayan kısım olup çevresinde 8 kule vardır. Kulelere yapılan savaşlarla ilgili çeşitli adlar verilmiştir.

Avlunun sol tarafında kabrin bir kısımda bulunur. İçinde şeref yolu 20m, yüksekliği 60m,genişliği 32m olup tavan altında Türk motifleri işlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.