Amiral Bristol Raporu Nedir

Amiral Bristol tarafından hazırlana rapor sayesinde İzmir ve çevre illerinin işgalinde haklılığımızın sunulduğu belge olmuştur. Yunanlılar İzmir’i işgal etmesi ile katliamların yaşanması Avrupa kamuoyunda Türklere yana bir tutum gösterildi. Osmanlı Devleti katliamları araştırılması için Avrupa’dan heyet gönderilmesini istedi. Avrupalılar heyete sıcak bakarak Amerikalı Amiral Bristol başkanlığında İngiliz, Fransız ve İtalyan generallerden oluşan heyet İzmir’de yaşanan olayları araştırması için gönderilmiştir.

Heyetin raporunda Batı Anadolu’da nüfus yoğunluğu Türklere ait olduğu, yapılan katliamlardan Yunanlıların sorumlu olduğu, İzmir’in işgalinin haksız olduğunu gözlemleyerek raporu hazırlamıştır. Rapor tüm dünyaya bildirilerek Yunanistan’ın bölgede yaptığı işgalin haksız ve olduğunu ispatlamıştır.

Yunanlılar tarafından Rumların nüfusu daha fazla iddia edilmesine rağmen yalan olduğu ortaya çıkmıştır. Bristol Raporu sayesinde Türk milletinin verdiği milli mücadelenin haklı olduğunun ispatı olmuştur. Türk halkının Kurtuluş Savaşındaki haklılığını göstererek uluslararası derecede bir belge oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir