Alkol, Sigara ve Uyuşturucu Maddelerin Sinir Sistemine Etkileri

Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerin kullanımı insan sağlığına etkiler. Başta sinir sistemini etkileyerek vücutta sinirsel etkilerin azalmasına neden olur. Alkol kullanan kişilerde genelde refleks kaybı görür. Vücut alkolden etkilendiği gibi reflekslerimizi yöneten beyin v beyincik doğrudan etkilenir. İnsan dengesel olarak etkilenerek çeşitli sağlık sorunları yaşar. Beyincik görevini yerine getiremediğinden dolayı alkol alan birisinin hareketleri sınırlı olur. karar verme yetenekleri de azaldığından dolayı doğru kararlar alamaz.

Alkol alan birisi yakın geçmişine ait anıları unutur. Kişiler kendi kararlarını verirken zorluklar çeker. Bulunduğu yerin farkında olmadığı gibi alacağı kararlar insan sağlığını etkilemektedir.

Bağımlılık derecesinde olan sigarada nikotin bakımından vücudu zehirler. Dolaşım ve solunum sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Organlarımızın çalışmasını bozarak sağlığımızın olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabilir. Beyinde damar tıkanıklığı hücrelerin ölümüne neden olabilir. Kişilerde öğrenme bozuklukları, hafıza kaybı, bunama gibi etkiler görülür. Kişi zaman içinde düşünme yeteneklerini kaybeder.

Bağımlılara göre zihinsel aktivitelerde bozulma görülmektedir. Zeka ve hafıza kaybı öğrenimlerini olumsuz yönde etkiler. Yüksek doz alınması ölümlere neden olarak insan sağlığında olumsuz izler bırakır. Uyuşturucu bağımlılığı en zararlılarından biri olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir