Albert Einstein Neyi Buldu

Albert Einstein, buluşları ile bilimin aradığı soruların cevabını veren bilim adamıdır. Adını altın harflerle bilim dünyasına yazdırmıştır. Buluşları elle tutulur gözle görülür olmamıştır ancak bilim dünyasını aydınlatmıştır. Okul hayatında başarısızdı ancak başarısızlığının sebebi öğretmeninin ona öğretecek fazla bir şey olmamasıdır. Kendi yaşamını kendi elleriyle çizerek bilim adamı olma yolunda ilerlemiştir.

Araştırmalar uzay, zaman, enerji, yer çekimi konuları üzerine olmuştur. Uzaya olan sevgisi insanlığa büyük katkılar sunmuştur.

Özel Görelilik Kuramı (İzafiyet Teorisi)
Mutlak zaman kavramını ortadan kaldıran buluş olmuştur. Yer, zaman ve yerçekimi ele alınarak uzay zaman farkını ortaya koymuştur. Işık hızına ulaşan cisim için zaman kavramı durmaktadır.

Genel Görelilik Kuramı
Kütle çekimi uzay ve zaman veya uzay zamanda hesaplanabilir olmasıdır.

Kütle Enerji Denkliği
Kütle ve enerji arasındaki bağın maddenin kütlesi ile ışık hızının karesinin çarpımına eşit olduğunu iddia etmiştir. E=MC2 formülü ile ifade etmiştir.

Fotoelektrik Etkisi
Belirli kaynakta yayılan ışıklar bir yüzeye düşünce (sıvı, gaz, metal) elektronlar yayar. Yayılan elektronlara fotoelektron denir.

Kuantum Fiziği ve Belirsizlik İlkesi
Zaman ve enerjinin aynı anda doğru olarak saptanamayacağı gerçeğini ortaya koymuştur.

Bose-Einstein İstatistiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.