Akraba Evliliği Nedir

Akraba evliliği, Türk toplumunda yaygın olan evlilik çeşididir. Aile yapısına ve geleceğine ciddi zarar vermektedir. İslam dininde caiz olup olmadığı tartışılan durumlardandır. İnsanlar sever ama yakın akrabası ile evlenmesi yasak olmaktadır. Sakıncaları ile beraber ileride insanlar arasında pişmanlıklara sebep olabilmektedir.

Aynı soyağacından gelen iki kişinin evlenmesi akraba evliliği olarak tanımlanır. Anne ve babanın kan bağı ile sonucunda gerçekleşir. Akrabalık bağları kuvvetli olması durumunda iki tarafında zarar göreceğini gösterir. Kuzen evlilikleri dahi akraba evliliği olarak görülmektedir. Akrabaların birbirleri ile yakınlık dereceleri soylarının tehlikeye girmesine neden olur.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalarda akraba evlilikleri risk teşkil ettiği belirlenmiştir. Bebeğin ölü doğma oranı %1 olduğunu düşünürsek akraba evliliği ile %2’lik yükselme görülür. Artış iki katı olarak düşünülerek çocuğun sakat doğma, engelli olması da mümkün olabilmektedir. Akrabaları olan kişilerin gen yapıları benzerlik gösterir. Kişilerin özelliklerini gösteren ve genlerini taşıyan akrabalar birbirlerine benzerlik verir. Akraba çiftlerin birinin gen haritasındaki bozukluk sonucunda kalıtsal hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir