Ağustos Böceği İle Karınca Hikayesi

Ağustos böceği ve karınca aynı ormanlıkta yaşarmış. Ağustos böceğinin tek bildiği eğlence güzel vakit geçirmektir. Sazını alarak şarkılar söyler, yaprak üstünde dinlenir keyfinin sürermiş. Yaz vaktinde karınca ise kışa hazırlık yaparak çalışırmış. İhtiyaçlarını gidermek için devamlı çalışmaya devam etmiştir.

Bir gün ağustos böceği şarkı söylerken karıncanın çalıştığını görür. Ona laf atar neden çalıştığını yazın dinlenip tadını çıkarmasını söyler. Her seferinde gördüğünde dalga geçer. Yazın gününü gün ederek şarkılar söyleyip komşusu karıncayla uğraşır. Karınca yazı değerlendirerek kışın zorda kalmamak için yiyecek toplamıştır. Kış gelip çattığında havalar soğumuş ve yiyecek bulmak zorlaşır.

Karınca kışın rahat yaşam sürerken ağustos böceği perişan haldedir. Karınca ne istediği sorar, ağustos böceği bunun üzerine havaların çok soğuduğunu, yiyecek bulamadığını ve ödünç yiyecek verip veremeyeceğini söyler.

Karınca ağustos böceğine yazın neden hazırlık yapmadığını sorar. Ağustos böceği mahcup bir tavırla utanmış ve utanarak yazın saz çalıp şarkı söylediğinden yiyecek toplamadığını söylemiş.

Karınca cevaba sinirlenerek “madem bütün yaz şarkı söyleyerek eğlendin, şimdide oynamaya devam et o zaman” demiş ve kapıyı kapatmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir