Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları Kronolojik Sıra

Geçmişten günümüze Türkiye Cumhuriyetine başkanlık etmiş olan kişilerdir. En uzun süre boyunca Cumhurbaşkanlığı Mustafa Kemal Atatürk yapmıştır. Bunun sebebi olarak o dönemde ülke yönetiminin doğru şekilde yönetilerek çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesi için gerekli görülmüştür. Atatürk üst üste 4 dönem Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi.

M.Kemal Atatürk – Görev Süresi; 29 Ekim 1923 – 10 Kasım 1938

İsmet İnönü – Görev Süresi; 11 Kasım 1938 – 22 Mayıs 1950

Celal Bayar – Görev Süresi; 22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960

Cemal Gürsel – Görev Süresi; 27 Mayıs 1960 – 28 Mart 1966

Cevdet Sunay – Görev Süresi; 28 Mart 1966 – 28 Mart 1973

Fahri Korutürk – Görev Süresi; 6 Nisan 1973 – 6 Nisan 1980

Kenan Evren – Görev Süresi; 9 Kasım 1982 – 9 Kasım 1989

Turgut Özal – Görev Süresi; 9 Kasım 1989 – 17 Nisan 1993

Süleyman Demirel – Görev Süresi; 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000

Ahmet Necdet Sezer – Görev Süresi; 16 Mayıs 2000 – 28 Ağustos 2007

Abdullah Gül – Görev Süresi; 28 Ağustos 2007 – 28 Ağustos 2014

Recep Tayyip Erdoğan – Görev Süresi; 28 Ağustos 201 –

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir