Yardımlaşma Çeşitleri Nelerdir

Yardımlaşma insanların birbirlerine karşı merhamet ve destek olması adına, maddi ve manevi olmak üzere iki şekilde yardımlaşırlar. İnsani olarak gereksinimlerinin bir kısmını başkaları ile karşılayarak gidermeleri olmaktadır.

Maddi yardımlaşma
Dünya varlığını tümünün sahibi Allah Teala’dır. Bundan farklı bir şey olmadığı gibi bize gelenlerin gideceği unutulmamalı. Yapabileceklerimizden birisi insanlara yardım etmek, onlara doğru yolu göstermek, yollarında destek çıkmak, zor durumda olanlara hayat vermektir. Hoşgörü dini olduğu gibi yardımlaşma ve dayanışma bizim için oldukça önemlidir. Maddi anlamda zekat ve fitre gibi ibadetlerden yapılarak destek olunabilir. Yapılacak maddi yardımlar sadaka olarak geçerek sevap kazanılabilir.

Manevi yardımlaşma
Allah’ın bizden istedikleri, hoş gördüklerini yapmak ve yaptırmaktır. Kötülüklerden uzak durmamız gerektiği gibi insanlara destek olarak yol gösterebiliriz, yardımlaşma sürecinde insanların desteği bizim desteğimiz olabilir. Manevi yardımlaşma en başta anne ve babalarımıza sahip çıkmak, yardım etmek ve yol göstermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir